„A heritage of quality and innovation”
„A minőség és az innováció öröksége”
Lazítás
A talaj lazítása: Talajlazításnak nevezzük azt a művelési módszert, ami az összeállt, ülepedett vagy tömörödött rétegek talaját minden irányban, kisebb-nagyobb rögök képződésével szétválasztja.
A lazítás hatása a talajra
Lazítással csökken a talaj térfogattömege, nő a hézagtérfogata, azon belül a gravitációs pórusok aránya, illetve a levegő térfogat %-a. A hézagtérfogat növelésével javul a talaj vízbefogadó képessége, így lehetővé válik a talaj mélyebb beázása, s nagyobb vízmennyiséget képes tárolni hosszabb ideig. Heterogén területen az összefolyás, lejtős területen a vízelfolyás veszélye csökken, a növények víz- és tápanyagfelvétele, kelése és fejlődése nem akadályozott. A lazítás mind az alapozó, mind a kiegészítő talajmunkák fontos műveleti eleme és eljárása. Nélkülözhetetlen a talaj kedvező fizikai és kémiai állapotának megőrzésében, javításában, valamint a talaj védelmében. A talajlazítás alkalmazási területe, módjai és eszközei A lazítás, attól függően, hogy a talajban hol szükséges a tömődött állapot megszüntetése vagy bizonyos mértékű lazultság létrehozása, sekély, középmély és mély lehet.
-
Sekélyen kell lazítani a talajt tarlóhántáskor, magágykészítéskor és kelés után a növények ápolásakor. Sekély lazításra alkalmasak elsősorban a kultivátorok, a tárcsák, az ásó- és fogas boronák valamint a kombinátorok.
-
Középmély lazítással a talaj ún. rendszeresen művelt rétegének fizikai állapota befolyásolható. A középmély lazítás hatása általában a vegetációs idő végéig terjed, ezért alapművelésnek számít. Eszközei a középmély lazítók.
-
Mélylazítással az altalaj, illetve a rendszeresen művelt (szántott) réteg alatt elhelyezkedő talaj fizikai állapota befolyásolható. Funkciója szerint alapozó művelés, elsődlegesen pedig melioratív* művelés. A mélylazítás ún. mélylazítókkal végezhető.
A talaj középmély és mélylazítása A mélyebb lazítást végző eszközök a szántott rétegben vagy ez alatt kialakult tömődött állapot megszüntetésére vehetők igénybe. A középmély és mélylazítók alkalmazásának előnyei
-
Kémiai talajhibás területeken is alkalmazhatók.
-
Javul a talaj fizikai és biológiai kondíciója (vízáteresztés, levegőzöttség, biológiai aktivitás).
-
Nem alakul ki káros művelőtalp-tömörödöttség, nem képződnek osztóbarázdák és bakhátak.
-
A tömődöttség megszüntetésével csökken a belvízveszély.
-
Kisebb a talajnedvesség-veszteség (pl. a szántással összehasonlítva).
-
Kisebb az egységnyi területre vonatkoztatott energiaigény.
-
Száraz talaj esetén erőteljes a mélyebb rétegekre is kiterjedő repesztő hatás.
-
Nem kell a táblát fogásokra osztani, így kevesebb a taposás a fordulósávok talaján.
-
A melioratív művelés fontos eljárása a mélylazítás.
A középmély és mélylazítók alkalmazásának hátrányai
-
Nem alkalmasak gyomirtásra, az élő tarló élettevékenységének megszüntetésére.
-
Nem jellemző munkájukra a porhanyítás, a forgatás és a keverés, a tarlómaradványok, trágyák talajba juttatása.
-
A nedves talajt nem lazítják, ugyanakkor a talajt kenik és gyúrják.
A felsorolt hátrányok kisebbek a lazítás előnyeihez képest. Lazító és keverő művelőeszközök kombinálásával a porhanyítás, a forgatás és a keverés hiánya pótolható. A talajlazítás múltja – ha nem számítjuk ide a forgatást nem végző, “túróekék” használatát – igen rövid. E század első évtizedeiben a száraz talajok jobb művelésének lehetőségei ugyan ráirányították a figyelmet, azonban szélesebb körű használata csak az 1970-es évek végével kezdődött. A káros mértékű talajtömörödés ma már nélkülözhetetlenné teszi alkalmazását. A talajlazítás, mint talajkondicionáló eljárás egyben alapművelési módszer. Használata elsősorban a talaj mélyebb rétegeinek fizikai állapotára igényes növények termesztésekor indokolt.A talajlazítók művelőszerszámait különböző alakú gerendelyen (pl. “V”, egyenes) 1-3 sorban, megfelelő távolságra (késosztás) szerelik fel. Lehetnek:
-
középmély lazítók (munkamélység 30-50 cm),
-
mélylazítók, altalajlazítók (munkamélység nagyobb, mint 50 cm), valamint
-
egyéb művelőelemek kombinációi, vontatott és függesztett kivitelben.